Aktualności /

Świat kryminalny: taktyki sprawdzania alibi

Alibi pomaga podejrzanemu udowodnić przed organami prawa swoją niewinność. Jakie sposoby stosują śledczy, aby je sprawdzić?

Samo słowo alibi pochodzi z łaciny i oznacza dokładnie: gdzie indziej. Osoba posługująca się nim oświadcza, że obiektywne okoliczności mogą potwierdzić jej miejsce pobytu. Można bardzo łatwo wymyślić rzekome alibi. Często zdarzają się przypadki, w których osoba oskarżona o popełnienie przestępstwa przekonuje, że była nieprzytomna lub ciężko chora, mimo że przebywała w miejscu zbrodni. Jak wobec tego sprawdzić, czy alibi ma oparcie w rzeczywistości?

Kluczowe dla kryminologów jest dokładne ustalenie momentu popełnienia przestępstwa. Przydatne mogą okazać się z pozoru nic nie znaczące szczegóły napomknięte przez świadków podczas zeznań. Prowadzący śledztwo muszą poprawnie wyłuskać istotne informacje, aby później dokładnie ustalić przebieg zdarzeń.

Znajomość ludzkiej psychiki pozwala sprawdzić, czy dana osoba mówi prawdę. Dla przykładu: człowiek prowadzący normalny tryb życia nie potrafi szczegółowo zrekonstruować, co robił konkretnego dnia o danej godzinie. Nie potrafi też podać, ile dana czynność zajęła mu czasu. Im dalej próbuje sięgnąć pamięcią wstecz, tym z większym trudem przypomina sobie fakty. Dlatego osoba dokładnie opowiadająca wydarzenia wzbudza u śledczych podejrzenia. Tak samo jest z alibi, które może potwierdzić spontanicznie kilka osób.         

Prowadzący śledztwo nawet kilkakrotnie przesłuchują podejrzanego, aby zbadać  jego taktykę obrony. Zbierają też wszelkie dowody i zeznania świadków, które mają związek z alibi. Technika ta jednak może zawodzić, dlatego szuka się jak najwięcej materiałów dowodowych ze wszystkich możliwych źródeł. Kiedy podejrzany nie podaje świadków, którzy mogą potwierdzić jego miejsce pobytu, trzeba postarać się, aby takowych znaleźć. Najbardziej wiarygodny dowód stanowią zeznania osób neutralnych, np. właściciela kawiarni, kierowcy autobusu. Przy weryfikowaniu alibi stosuje się również metody techniki kryminalistycznej, m.in. badania odcisków palców czy śladów zapachowych ludzi za pomocą wyszkolonych psów.

 W przypadku wielu podejrzanych liczba alibi może wzrosnąć i każde z nich należy rzetelnie zweryfikować, aby dotrzeć do prawdziwego sprawcy zbrodni. Z tym problemem zmagali się w serialu Kate Beckett i Richard Castle, gdy badali sprawę śmierci prawnika, mającego wielu wrogów. Alibi dobrze przemyślane i zaplanowane może uśpić czujność śledczych. W wyniku tego zdarza się, że skazuje się niewinną osobę. Różniące się zeznania świadków, mnóstwo alibi  do zweryfikowania – to często sprawia, że śledczy gubią się w ustaleniu przebiegu zbrodni. Ekipa CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas w jednym z odcinków prowadziła dochodzenie w sprawie morderstw na krześle elektrycznym, które były właśnie spowodowane pomyłką sądową sprzed 70 lat. To dosyć drastyczny przykład błędu kryminologów, ale pokazuje, że ich zadanie nie należy do najłatwiejszych.

Taktyki sprawdzania alibi cały czas starają się udoskonalać śledczy z seriali: CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas, Castle czy Morderstwa w Midsomer. Zresztą przekonajcie się o tym sami!

 

CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas: podwójne odcinki we wtorki od 22.00

Castle: w każdy czwartek o 22.00

Morderstwa w Midsomer: w każdą niedzielę o 21.00

 

 

 

Źródła:

Materiały promocyjne NBC

Stanisław Pikulski, Podstawowe zagadnienia taktyki kryminalistycznej

Komentarze