Aktualności /

Kamera widzi wszystko!

Kamera widzi wszystko!

Ochrona prywatności czy bezpieczeństwo w miejscach publicznych? Dla autorów serialu „Niemi świadkowie zła” nie ma tego dylematu – ww każdym odcinku serialu opowiadają o tym, jak dzięki kamerom przemysłowym udało się schwytać sprawców pozornie niewykrywalnych zbrodni.

Prywatność jednostki, a bezpieczeństwo, to temat, który powraca w ostatnich latach nieustannie we wszystkich dyskusjach dotyczących pogwałcania prywatności w świecie nafaszerowanym najnowocześniejszymi technologiami. Co i rusz odzywają się głosy tych, którzy protestują przeciwko temu, żeby całe nasze życie było rejestrowane przez najróżniejsze urządzenia elektroniczne, każde działanie odnotowywane w komputerowych systemach, a każdy krok nagrywany przez wszechobecne kamery.

Wizja bliska orwellowskiemu obrazowi utopijnego świata pełnego kontroli, w którym obywatel nie ma nawet śladu prywatności i jest nieustannie podglądany przez funkcjonariuszy państwowego aparatu bezpieczeństwa, ziszcza się tu i teraz. Obecność kamer przemysłowych rejestrujących nieustannie wszystko dookoła we współczesnych miastach, nie jest już tylko literacką wizją, a jest coraz bardziej widoczna – małe czarne kopuły, kryjące obiektywy, nagrywające przez dwadzieścia cztery godziny na dobę dosłownie wszystko, zobaczyć dziś można niemal wszędzie: na skrzyżowaniach ulic, w ciemnych zaułkach, w sklepach czy hotelowych windach. Z jednej strony można nabrać przekonania, że ktoś obserwuje każdy nasz krok, że ktoś widzi wszystko, co dzieje się tam, gdzie są kamery. Ale z drugiej strony oznacza to też, że ktoś może zobaczyć, kiedy będzie działa się komuś krzywda, a potem na podstawie tego, co nagrało się na połączone z kamerą twarde dyski, ustalić sprawcę i doprowadzić go przed oblicze sprawiedliwości.

Taką właśnie interpretację rosnącej ilości kamer w dzisiejszym świecie przyjęli twórcy serialu Niemi świadkowie zła. To dokumentalna produkcja, opowiadająca o wykorzystywaniu technologii przez policję. Każdy odcinek to opowieść o kryminalnej zagadce, która nie doczekałaby się rozwiązania, gdyby nie rejestracja zdarzenia przez kamerę i analiza materiału filmowego przez policyjnych detektywów. W każdym odcinku możemy zobaczyć oryginalne nagrania z kamer przemysłowych pokazujące groźne przestępstwa. Realizatorzy pokazują rozmowy z policjantami, uczestnikami wydarzeń czy bliskimi ofiar, za pomocą których odtwarzają proces dochodzenia do sprawcy i aresztowania go. Ważnym elementem każdego odcinka są też rekonstrukcje zdarzeń, które działy się już bez obecności kamery, a które miały ważny wpływ na każdą ze spraw.

To połączenie elementów dokumentalnych i fabularnych sprawia, że każdy odcinek ogląda się z zaciśniętym gardłem, a podpieranie się prawdziwymi materiałami ze śledztw, nadaje każdej z tych opowieści walor daleko idącego realizmu. Serial realizowany jest od 2014 roku i do dziś powstało kilkadziesiąt odcinków, z których każdy jest bardzo mocnym dowodem na to, że CCTV może odegrać niezastąpioną rolę w kwestii bezpieczeństwa publicznego.

Niemi świadkowie zła, sezon  2w każdą sobotę o 21.00

 

Źródła: Materiały promocyjne NBC

Komentarze