Aktualności /

10 faktów, których nie wiedziałeś o mafii na całym świecie

1.      Największa mafia na świecie

To mafia sołncewska, inaczej nazywana bracią sołncewską. Swoich gangsterów ma w ponad pięćdziesięciu krajach świata, w tym najwięcej w USA, Włoszech i Hiszpanii. Nazwa pochodzi od rosyjskiej miejscowości – Sołncewo, będącej siedzibą organizacji. Mafia działa czynnie od lat 80.

 

2.      Jedyna jawna na świecie mafia

Yakuza to nazwa potężnej japońskiej mafii, która ma ogromny wpływ na politykę. Jako jedyna na świecie działa w sposób jawny, co nie zmienia faktu, że jest jedną z najbardziej niebezpiecznych. Początki tej przestępczej organizacji datuje się na XVII wiek. W tych czasach jej działalność opierała się głównie na czerpaniu zysków z hazardu. Dziś gangsterzy z Yakuzy charakteryzują się niezwykłymi tatuażami na całym ciele i żelaznymi zasadami rodem z epoki samurajów.

 

3.      Fałsz mitu lojalności mafioza względem rodziny

Bliscy gangsterów z sycylijskiej mafii Cosa Nostra często korzystają z pomocy psychiatrów. Nie potrafią poradzić sobie z bezwzględnymi zasadami, którymi kierują się mafiozi. Nie rodzina, a szacunek wśród członków organizacji są dla gangstera najważniejsze.

 

4.      Prawy profil Ala Capone

Słynny gangster pozwalał się fotografować tylko z prawego profilu, ponieważ na lewym policzku miał trzy oszpecające blizny, zadane przez innego mafioza. Swego czasu próbował dowieść, że są to rany poniesione podczas walk I wojny światowej, w której walczył podobno po stronie francuskich aliantów. Oczywiście było to kłamstwo.

 

5.      Kobieta, która zyskała miano księżniczki mafii

Księżniczką mafii nazwano Marisę Merico, której ojciec – Emilio DiGiovine – skazany był za najcięższe przestępstwa na całym świecie. Marisa pomagała w przemycie broni i narkotyków. Jej mąż również należał do Cosa Nostry. Życie księżniczki mafii przesiąknięte więc było działaniami poza prawem i mafijnymi egzekucjami. Kobieta mieszka obecnie razem ze swoimi dziećmi w mieszkaniu socjalnym i stosunkowo niedawno zdecydowała się opowiedzieć o swojej mrocznej przeszłości.

 

6.      Narkotykowy imperialista

W dystrybucji narkotyków na szeroką skalę specjalizuje się włoska ‘Ndrangheta, której nazwę mało kto słyszał. To kolejna z najgroźniejszych współcześnie mafii, która wypuszcza do Europy blisko 80 % kokainy.

 

7.      Podróbki od chińskiej mafii

Obecnie potęgą w świecie gangsterskim jest również chińska triada, powstała już w XVII wieku. Pierwotnie miała obalić ówczesne rządy dynastii Qing, jednak dosyć szybko przerodziła się w organizację przestępczą. Współcześnie znana jest z fabrykowania artykułów znanych marek. Ze swoimi podróbkami trafiła nawet do Polski.

 

8.      Polskie macki przestępczości

Zazwyczaj myślimy o polskiej działalności mafijnej raczej w kontekście grup podwarszawskich – mafii wołomińskiej i pruszkowskiej. W latach 1998–2001 działał w Łodzi równie groźny gang zwany ośmiornicą, którego członkowie dokonali kilku zabójstw i okupów przedsiębiorców. Grupa zajmowała się malwersacjami gospodarczymi i podatkowymi.

 

9.      „Ściskająca ręka” mafii

To Giuseppe Morello – Sycylijczyk, który stworzył mafię w Nowym Jorku. Pseudonim ukuto na postawie cechy fizycznej gangstera, a mianowicie zdeformowanej prawej dłoni, przypominającej wyglądem szczypce. Domeną mafioza było fałszowanie banknotów.

 

10.  Więcej o kulisach polskiej mafii

Jeśli interesuje Cię świat mafii widziany oczami kobiet, które na różne sposoby związane były ze środowiskiem przestępczym, oglądaj dokument Kobiety i mafia – w każdą środę o 22.00 tylko na kanale 13 Ulica!

 

 

Źródła:

interia.pl

newsweek.pl

Tvn24.pl

Wyborcza.pl

Weekendowo.pl

Lubimyczytac.pl

Nasygnale.pl

Komentarze